Je benzín E10 vhodný pro váš vůz Honda?

Vzhledem k tomu, že se benzín E10 stává standardním palivem používaným na českém trhu, chceme vás ujistit o bezpečnosti a kompatibilitě vaší Hondy.

Hybrid SUVs

Benzín E10 a vaše Honda

Benzín E10 lze používat ve všech modelech vozů Honda vybavených elektronickým vstřikováním paliva (Honda PGM-FI). Systémem Honda PGM-FI jsou vybaveny všechny modely od roku 1996YM (rok výroby).

Pokud je váš vůz starší než modelový rok 1996 nebo si nejste jisti, v jakém roce byl váš vůz vyroben a zda může být kompatibilní s benzinem E10, obraťte se na místního prodejce.

Co je to palivo E10?

Stručně řečeno: Benzín, který obsahuje až 10 % etanolu.

Benzín E10 je nová specifikace paliva pro vozidla a zařízení s benzínovým pohonem. Specifikace paliva E10 má stejné standardy kvality jako současný běžný bezolovnatý benzín 95, ale umožňuje přidání až 10 % etanolu, zatímco současný běžný bezolovnatý benzín 95 umožňuje přidání pouze do 5 % etanolu.

Co je etanol?

Etanol je forma alkoholu, která se získává kvašením destilací plodin, tzv. surovin, jako je obilí, cukrová řepa nebo sláma. Kromě etanolu existuje řada dalších obnovitelných a udržitelných paliv, která mají podobné vlastnosti a účinky na vozidlo jako etanol. Pro zjednodušení jsou všechny označovány jako benzín E10.

Jaký je rozdíl mezi E10 a současným bezolovnatým benzinem?

Benzín E10 splňuje stejné normy kvality jako současný bezolovnatý benzin 95, ale může do něj být přimíchán větší objem obnovitelných paliv. Tato specifikace benzinu již byla zavedena v celé Evropě a možná jste se s ní již setkali na francouzských nebo německých čerpacích stanicích, kde se prodává již několik let.

Kdy bude E10 na čerpacích stanicích?

Očekává se, že čeští výrobci benzinu mohou začít zavádět benzin s obsahem až 10 % etanolu - známý jako E10 - od začátku roku 2013, ale záleží na výrobcích pohonných hmot, zda tuto specifikaci paliva zavedou. Různí prodejci se mohou rozhodnout zavést benzín E10 v různých termínech, proto se dostupnost benzínu E10 může lišit podle zeměpisné oblasti a značkové prodejny.

Benzín E10 bude na výdejním stojanu zřetelně označen. Standardní značení pro všechny výdejní stojany používající novou jakost benzinu E10 je uvedeno v platné normě.

Označení "95" na etiketě odkazuje na minimální oktanové číslo, RON, na palivu.

Přestane se prodávat palivo E5?

Stávající třída bezolovnatého benzinu bude pravděpodobně k dispozici, dokud bude poptávka po ní, i když to nemusí být na všech čerpacích stanicích, protože je na rozhodnutí dodavatele pohonných hmot, které třídy pohonných hmot bude dodávat.

Bude E10 stát více nebo méně než současný bezolovnatý benzin?

Stanovení cen pohonných hmot je záležitostí jednotlivých prodejců pohonných hmot. Nejsme schopni předpovědět, kolik bude které z paliv stát.

Jak ovlivní benzín E10 spotřebu a výkon?

Benzín E10 obsahuje méně energie než běžný benzín (E5), ale funguje velmi podobně, takže případný rozdíl ve výkonu nebo mpg bude pravděpodobně neznatelný. Žádné oficiální testy však nebyly provedeny.

Mohu míchat bezolovnatý benzín Premium, standardní benzín a benzín E10?

Všechna kompatibilní vozidla mohou bezpečně míchat různé typy bezolovnatého benzinu. Pokud máte pochybnosti, používejte i nadále bezolovnatý benzín 95 a/nebo super bezolovnatý benzín jako obvykle.

Co mám dělat, když omylem natankuji benzín E10?

Před tankováním doporučujeme ověřit kompatibilitu vašeho vozidla/produktu. V případě chybného natankování bychom vám doporučili přestat vozidlo/výrobek používat a kontaktovat poskytovatele silniční asistence a/nebo zajistit vypuštění paliva z vozidla/výrobku u prodejce Honda a jeho výměnu za správný druh benzinu.

Existuje nějaká dodatečná "sada", kterou si mohu zakoupit pro přestavbu svého vozidla na palivo E10?

Pro přestavbu vozidel/výrobků Honda, které nejsou kompatibilní s palivem E10, není k dispozici žádná poprodejní sada.

Proč nejsou některá vozidla a zařízení poháněná benzinem kompatibilní s palivem E10?

Některé benzínové motory, zejména starší, se mohou při používání benzínu E10 potýkat s problémy s kompatibilitou materiálu, které mohou ovlivnit palivový systém vozidla/zařízení a/nebo motor. Vozidla a výrobky poháněné vznětovým motorem nemohou používat E10.

Jak mohu podle VIN kódu zjistit stáří svého vozidla Honda?

Číslo VIN vozidla obsahuje směs 17 čísel a písmen. Desáté číslo/písmeno označuje rok výroby modelu (YM) vozidla.

NAPŘ. 1HFSC47A43A200051. V tomto případě je YM tohoto vozidla 2003.

Kde najdu sériové číslo a jak vypadá?

Sériová čísla mají obvykle podobu čtyřmístného písmenného kódu následovaného sedmimístným číselným kódem (např. ABCD 1234467).

Kde najdu úplný seznam vozidel Honda, která jsou a nejsou kompatibilní s palivem E10?

Úplný seznam s podrobnými údaji o kompatibilitě všech vozidel a produktů Honda s palivem E10 neexistuje. Pokud si nejste jisti, v jakém roce bylo vaše vozidlo / výrobek Honda vyrobeno a zda může být kompatibilní s benzinem E10, obraťte se na místního prodejce Honda.

Co je biopalivo?

Biopaliva jsou životaschopnou alternativou k fosilním palivům. Většinou se však termín biopaliva používá pro označení alternativních náhrad benzínu, nafty nebo leteckého paliva.

Existuje mnoho zdrojů surovin pro výrobu biopaliv: plodiny, specifické prvky plodin, odpadní toky a zemědělské procesy. Všechna biopaliva přidávaná do benzinu a nafty na Slovensku splňují požadavky stanovené příslušnými evropskými směrnicemi.

Bioetanol je jedním z objemově nejudržitelnějších paliv a podle statistik ministerstva dopravy přináší ve srovnání s fosilním benzinem nejméně 45% úsporu uhlíku.

Proč potřebujeme biopaliva?

Spojené království se zavázalo ke snižování emisí skleníkových plynů (GHG), včetně emisí ze silniční dopravy, a zavedlo povinné cíle v rámci dohody o změně klimatu.

Biopaliva z udržitelných zdrojů a s nízkou uhlíkovou náročností nabízejí důležitý prostředek ke snížení emisí skleníkových plynů z nových i stávajících vozidel a výrobků na benzin, a tím také zajišťují větší bezpečnost paliv do budoucna.

Pro více informací kontaktujte svého dealera